Maté

12. ledna 2012 v 9:50 | FatLady |  přírodní pomocníci při hubnutí
Maté je taky jeden z pomocníků na cestě k dokonalé figuře, můžete ho vyzkoušet :-)

Každý světadíl má své svérázné pití. Pro Asiaty to je čaj, pro Afričany rooibos a pro Jižní Ameriku to je maté. Ovšem pozor na častou chybu. Maté není čaj, nepřipravuje se z čajových lístků a nejedná se ani o rostlinu čajovníku. Maté je originálním jihoamerickým nápojem, který se připravuje louhováním listů cesmíny paraguayské.

Maté je velmi oblíbené a také velmi prospěšné. Obsahuje mnoho vitamínů, antioxidanty, minerální látky a kromě toho všeho obsahuje kofein. Maté je tedy i povzbuzujícím nápojem.

Maté se pije z tradiční nádoby, z vydlabané tykve, kalabasy. Maté se poje přes slánku nebo přes bombilu, což je něco mezi kovovou slánkou a sítkem. Dá se dochucovat třtinovým cukrem nebo medem.

Maté je velmi oblíbeným, například v Argentině na něj narazíte prakticky všude, ovšem ne v restauracích či kavárnách. Jedná se totiž o tak rozšířenou a levnou rostlinu, že se za ní Argentinci "stydí". Ovšem všude vám nabídnou horkou vodu a vy si můžete udělat své maté. Skoro všichni Argentinci nosí stále s sebou příruční kalabasku.

Originální příprava maté:

Ta správná příprava maté může být poměrně zdlouhavá, ovšem vše se vám odmění. Nejdříve nasypte do kalabasy, alespoň do poloviny, maté. Otvor překryjte rukou a párkrát protřepte vzhůru nohama. Na dlani vám ulpí prach maté. Pokud jej máte rádi, ponechte jej, pokud nerádi, zbavte se ho opakováním této činnosti. Poté kalabasu položte na bok, shrňte maté k jedné stěně. Pak pomalu postavte na podložku, tím se vám vytvoří jakýsi kopeček směrem k jedné stěně kalabasy. Nalijte do kalabasy trošku studené vody, tak abyste neporušili kopeček. Tím zajistíte, že své maté po zalití horkou vodou nespálíte. Pak do kopečku zapíchněte bombilu, tu od této chvíle už nevytahujte. Nakonec nalijte horkou vodu, kolem 80 °C, pozor ale, abyste si nerozbili kopeček maté.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama